Når SVM-regeringen tirsdag udgiver sit foreløbige lovkatalog, har alle med en firma-elbil en skatterabat på op mod flere tusinde kroner på spil.
Den tidligere S-regering har nemlig flere aftaler fra den foregående regeringsperiode, som aldrig nåede at blive vedtaget i Folketinget. En af dem handler om beskatning af firmabiler.
I juni 2022 indgik ...
Tusindvis af firmabilejere venter på lovet skatterabat
En aftale om grønne bilafgifter nåede aldrig at blive vedtaget i i Folketinget den seneste regeringsperiode
scanpix

Regeringen lægger nu op til 700.000 grønne biler i 2030 En aftale, som den tidligere S-regering indgik med sine støttepartier, ville give medarbejdere med fri elbil en skatterabat på 1800 kroner om året. Men aftalen nåede ikke at blive vedtaget i Folketinget, og nu er det uvist, om den nye SVM-regering vil fremsætte lovforslaget. (Arkivfoto) Emil Helms/Ritzau Scanpix
Få adgang til hele artiklen
- nemt og hurtigt
Prøveabonnement
Opret prøveabonnement
Opret nu
- Ingen kortoplysninger
- Ingen binding
Køb abonnement
Vælg mellem vores abonnementer til Motor-magasinet, og find det, der passer dig og/eller dit firma
Se abonnementer