Dansk deltagelse i EU-projekt skal styrke refabrikerede bildele
Den europæiske industri for refabrikation af reservedele skal styrkes. Et konsortium, bestående af danske Borg Automotive Reman og 19 andre partnere, har udviklet et projektforslag til Horizon Europe og med succes indsendt det til sponsorering gennem EU's vigtigste finansieringsprogram for forskning og innovation.
Formålet er at styrke det fremtidige potentiale og konkurrenceevnen for den europæiske industri inden for refabrikation.
Navnet på innovationsprojektet er rEUman. Det er skabt som et fælles initiativ af Borg Automotive Reman, som et af Europas førende på området, og selskabets partnere. Projektet har til formål at udvikle og opnå højere grader af genanvendelse og sporbarhed af de anvendte ressourcer ved genfremstilling af reservedele på fabrik- og værdikædeniveau.
Fokus på bilindustrien
Med en samlet finansiering på cirka 6,7 millioner euro vil projektet løbe frem til slutningen af august 2028 og fokusere på bl.a. bilindustrien og hårde hvidevarer.
Borg Automotive Reman og CPI, som er Borg Automotive Groups afdelinger for refabrikering, modtager 341.531 euro til at støtte valideringen inden for elektromobilitet, det vil sige elektriske motorer, invertere og e-turboer.
Digitale teknologier
Et kick off-møde for konsortiet, der omfatter virksomheder, universiteter og foreninger, fandt sted hos den ledende partner, Politecnico di Milano, for nylig. I løbet af de næste seks måneder vil projektplanlægningen og definitionerne af målene blive færdiggjort, efterfulgt af en implementeringsfase på tre et halvt år.
Borg Automotive Reman vil være en vigtig drivkraft i projektet og forventer, at selskabets projektbidrag vil levere vigtige resultater inden for områder som procesautomatisering, elektronikreparation og digitalisering.
- At rEUman-projektet er blevet udvalgt er en stor anerkendelse af det arbejde, der er investeret af Borg Automotive Reman, såvel som de 19 andre involverede partnere. Vi kan, fra vores side bidrage med årtiers ekspertise inden for refabrikering, lovende anvendelsesområder, banebrydende teknologier og digitale værktøjer. Vi ser allerede frem til at være med til at forme fremtiden for europæisk refabrikation, siger Lorenzo Gaspari, Head of New Business Development i Borg Automotive Group.