23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Kvinderne vil erobre bilbranchen

30 kvinder fra hele landet var samlet sidste uge på Kvistgård i Nordsjælland for at kickstarte “Netværk for kvinder i bilbranchen".

KØN Benedicte Engel fra Kvindernes Bilmagasin har stiftet et netværk for kvinder i bilbranchen, som skal være med til at sætte fokus på kvinderne og booste deres karriere. Netværket er tænkt som et fortroligt rum blandt kvinder, hvor der er plads til karriereudvikling og kompetenceudvikling.

- Noget af det, jeg savnede allermest, da jeg arbejdede i bilbranchen, var andre ligesindede kvinder. Kvindelige bilsælgere ligesom jeg selv. Kvinder jeg kunne spare med og erfaringsudveksle med. Og ja, bare andre kvinder, så jeg ikke følte mig helt alene. Jeg tror, det kunne tælles på en hånd, hvor mange kvindelige bilsælgere der fandtes i Danmark dengang. Det er heldigvis blevet lidt bedre, siger Benedicte Engel.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web04