23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Dækbranchen ser fremad

Dækbranchen Danmarks direktør, Volker Nitz, konstaterer, at rædselsåret 2020 har givet en nedgang i dækbranchen på cirka 20 procent. Men han ser fremad og påpeger, at de rigtige dæk kan være med til at sænke CO2-udslippet.

NYTÅRSUDTALELSE Heldigvis har dækbranchen generelt ikke været nær så hårdt ramt af corona som mange andre brancher. Men den mindre brug af køretøjer, og deraf mindre dækslid, har haft indflydelse på dæksalget, som umiddelbart viser en nedgang på cirka 20 procent i forhold til 2019.

Den manglende vinter har også haft betydning, dog med en positiv sideeffekt, da rigtig vinter kunne have givet leveringsproblemer. Corona-pandemien har haft indflydelse på bil- og dækproducenterne i det store udland, og dermed også det normale flow i produktionen af dæk til OEM og eftermarkedet. En rigtig og tidlig vinter, med sne og is, kunne derfor reelt have skabt en efterspørgsel på vinterdæk, som måske kunne have været en udfordring for leverandørerne. Sådan gik det så ikke, og hjulskiftesæsonen er sket i et rimeligt tempo uden massetilstrømning af forbrugere, som akut skulle have vinterhjulene frem fra opbevaringshylderne.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11