23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

OE-specialist udvider med lakerede reservedele

Værksteder kan spare logistik og tid ved at købe lakerede skruedele via en ny samarbejdsaftale mellem specialisten i OE-dele, Scan Auto & Dybbroe Group, og Pierre.dk.

NYTÆNKNING Den store leverandør af originale skades- og reservedele til de franske og italienske bilmærker i Skandinavien, Scan Auto & Dybbroe Group A/S - også kaldet SAD - udvider produktsortimentet på det store hovedlager ved domicilet i Randers til også at omfatte leveringer af dele lakerede i bilens originale farve.

I første omgang drejer det sig om cirka 1.000 originale dele i det store program med 70.000 varenumre, der kan bestilles på SAD-webshoppen eller hos produktspecialisterne over telefonen.

Lakkonceptet er udviklet i samarbejde med en bilproducent blandt selskabets leverandører, som ønsker at afprøve muligheden for at levere primært de mindre såkaldte skrueskade-dele i bilens originale lak og farve.

Tiltaget skal spare værkstederne logistik i forhold til selv at sende reservedele til autolakerer; SAD-tiltaget reducerer dermed forretningsgangene og øger effektiviteten - og dermed økonomien - hos værkstederne.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125