23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Applus overvejer at blive teknisk tjeneste

Den danske bilsynsaktør har erfaring med akkrediterede tekniske tjenester til om- og opbyggede køretøjer fra moderlandet Spanien samt Finland og Tyskland.

TILPASNING Færdselsstyrelsen og aktører i autobranchen ønsker, at flere virksomheder bliver udbyder af de kommende såkaldte tekniske tjenester til godkendelse af op mod 20.000 årlige syn af om- og opbyggede køretøjer. En af de store synsaktører i Danmark, Applus Bilsyn, med moderselskab i Spanien, ønsker at byde ind på at blive teknisk tjeneste.

Fra Applus Bilsyn, der driver 145 danske bilsynshaller, fortæller kvalitetschef og teknisk ansvarlig Paul Christensen, at Applus følger nøje med i den igangværende lovbehandling på området via blandt andet høringer hos Færdselsstyrelsen gennem branchegruppen Bilsynsbranchen.dk.

- Vi vil gerne vide, hvad loven kommer til at betyde præcist for os, og byder gerne ind på at blive teknisk tjeneste i Danmark, idet vores moderselskab i forvejen driver sit IDIADA testcenter, registeret som teknisk tjeneste, i Spanien. Det vil være for dyrt at lade udenlandske tekniske tjenester hjælpe os i Danmark, selv om vi også er i Tyskland og Finland med lignende ordninger. I princippet kunne vi sagtens bruge ISO-godkendelserne fra Spanien, men så skal den jævnlige akkreditering holdes ved lige via Spanien, og det bliver for dyrt, siger Paul Christensen og fortsætter:

- Vi skal naturligvis kunne tjene penge på at få del i de 15.000-20.000 godkendelser af ombygninger årligt i Danmark, selv om der nok kun bliver ret få aktører, på grund af skrappe krav, såsom måske TÜV og Dekra, der allerede er på markedet i Danmark og er vant til i at have tekniske tjenester i blandt andet Tyskland, Holland, Sverige og Finland, samt den danske virksomhed AutoConsult. Vores engagement kommer helt an på, hvad der bliver tale om af regler og godkendelser, for det er ikke skåret ud i pap endnu, siger Paul Christensen.

Han tilføjer, at de eksisterende bilsyn måske får behov for selvstændige cvr-numre til teknisk tjeneste-delen for at undgå habilitetsproblemer.

Ønsker ikke fastpris-system

Et af de springende punkter for Applus Bilsyn er, at der i lovudkastet er lagt op til faste priser, hvor Applus ønsker at kunne bestemme niveauet selv - i tråd med at bilsynsmarkedet jo er blevet liberaliseret. Et fastprissystem eksisterer i Finland, hvor myndighederne agerer mellemstation for indbetalte kundebetalinger.

I Finland hedder Applus’ tekniske tjeneste K1 Katsastus, og her er der givet 3. part mulighed for at udføre lettere arbejde, der ikke kræver ingeniørberegninger, såsom at placere nummerpladeholdere på biler mv.

Frygter ikke mistede syn

Det har været omtalt, at de danske synsvirksomhederne står til at miste op mod 12 procent af deres kontroller til tekniske tjenester, tredjepartsorganer eller Færdselsstyrelsen. Eksempelvis kan registreringssyn af hvert enkelt opbyggede køretøj erstattes af en samlet godkendelse, hvis der - som lovforslaget nævner - er tale om 10 identiske køretøjer/opbygninger.

Transportministeriet vurderer, at synsvirksomhederne på sigt kommer til at miste op mod 169.000 kontroller og godkendelser ud af de nuværende i alt cirka 1,4 millioner årlige kontroller.

De ophørte kontroller gælder for eksempel montering af en tilkoblingsanordning, som er godkendt af køretøjsfabrikanten. Her vil køretøjsfabrikanten stå inde for, at det pågældende anhængertræk kan monteres på køretøjet via bilforhandlerne.

De traditionelle synsvirksomheder afkobles helt den 1. januar 2022 ved udløbet af overgangsperioden. Indtil da gælder de nuværende godkendelsesregler på det nationale område.

Applus Bilsyn forventer ikke at miste mange bilsyn.

- Der er stor frygt i bilsynsbranchen for udsigten til de omtalte 169.000 "forsvundne" køretøjer, men vi bliver ikke arbejdsløse, for køretøjerne skal jo godkendes på et tidspunkt og til periodesyn. Måske mister vi nogle af registreringssynene, men der er i loven lagt op til, at toldsyn stadig skal foregå i almindelige synshaller, siger Paul Christensen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.076