ERFARING Et af de bilhuse, der allerede har gode erfaringer med den nye Salgsrådgiveruddannelse, er Pedersen & Nielsen A/S, der driver syv bilhuse i Jylland med Ford, Volvo, Renault, Dacia, Kia, Mazda og Fiat. Her fra siger filialchef Morten Holst Nielsen, at de i koncernen oplever, at uddannelsen giver stor værdi.
- Vi har i øjeblikket to salgstrainees i gang med uddannelsen og kan tydeligt mærke, at uddannelsen gør dem dygtigere og mere sikre i deres arbejde. Ikke mindst i dialogen med kunderne. En af dem er netop gjort til Kia-salgsansvarlig i Risskov-afdelingen som følge af uddannelsen. Det er også en fornøjelse at se, hvordan de studerende deler deres nye viden med kollegerne og inspirerer til nytænkning i resten af huset, siger Morten Holst Nielsen.
Pedersen & Nielsen A/S har også haft biløkonomer, som Morten Holst Nielsen mener kan byde ind med noget andet end salgsrådgiveruddannelsen og give værdi.
- Men de er mere væk. Der skal være balance i tingene, og det er fint, at der bliver udviklet nye uddannelser til bilhusene i branchen, siger filialchefen.
Undervejs i tre år
Anker Nørlund Christensen, der er tovholder på Salgsrådgiveruddannelsen på Erhvervsakademi Aarhus, fortæller, at bilbranchens behov for større fleksibilitet og praksisnær uddannelse også efterspørges i de andre brancher, erhvervsakademiet skræddersyer uddannelser for.
- Vi har arbejdet med markedet i snart tre år for at igangsætte og siden konsolidere ’Salgsrådgiveren’ på et højt fagligt niveau. Det helt centrale er overførslen af viden fra uddannelsen ud i virksomheden, så der skabes reel værdi. Derfor er det med stor tilfredshed, vi kan konstatere den positive feedback, vi løbende modtager fra både studerende og deres ledere ude i bilforretningerne, siger Anker Nørlund Christensen.
Ny salgs-uddannelse er i tråd med udviklingen
Den nye uddannelse til salgsrådgiver er blevet godt modtaget hos blandt andet Pedersen & Nielsen A/S.