23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Serviceaftaler et kæmpe potentiale

Bilkøbere vil have serviceaftaler, men kun 11 procent bliver tilbudt en, viser en analyse.

ANALYSE Alle synes at være enige om, at de frie værksteder går glip af en afgørnede omsætning, hvis de ikke er i stand til at tilbyde kunder en service-aftale på en bil.

Og tallene bekræfter denne antagelse.

Den nyeste undersøgelse af danske bilkøberes lyst til at supplere køb af ny bil med en serviceaftale er fra sidste år. Da foretog Analyse Danmark en undersøgelse, der viste, at 45 procent af de nye bilejere er interesserede i en fast serviceaftale.

Samme undersøgelse viste endvidere, at det dog kun var 11 procent af bilkøberne, der fik tilbudt en fast serviceaftale, sidst de besøgte en forhandler eller et værksted.

Tallene er imidlertid fra sidste år - og meget tyder på, at både ønsket om en serviceaftale, og tilbuddet om en sådan, er steget i mellemtiden.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141