23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Mission possible hos NDI

Ny strategi skal føre Nordisk Dæk Import ind i en tidsalder, der kræver nytænkning i et omskifteligt marked. Tre salgschefer er ansat på nøgleområder.

STRATEGI Med en mission om at få kundernes forretning til at rulle, og at være den foretrukne leverandør af dæk og fælge, er der noget at leve op til for den store danske dækvirksomhed Nordisk Dæk Import, der opererer i også Sverige, Norge, Finland samt Kina.

Verden er i konstant forandring, og alle brancher er påvirket af ændringer i forbrugernes adfærd, omgivelserne og markedsdynamikker. Derfor har ledelsen i NDI-koncernen gennem det seneste år arbejdet hårdt på at udarbejde en strategi, der skal sætte retningen for de kommende år.

- Med næsten 50 års erfaring i branchen er det vigtigt, at vi ikke hviler på laurbærrene og gør, som vi altid har gjort. Verden er i stor forandring, og for at sikre vores berettigelse i branchen de næste 50 år frem er det vigtigt, at vi som koncern er agile og forholder os til forandringshastigheden ude i verden. Derfor gik vi i gang med udarbejdelsen af Strategi 2024, fortæller marketingdirektør Jane Puggaard Hougaard, der er trådt ind i koncernledelsen.

Fire strategiske drivers

Under overskriften "NDI Group 2024 - One Family United & Stronger" afholdt koncernen for nylig en fælles strategidag i Brørup for alle medarbejdere i NDI. Lignende dage blev afviklet for alle medarbejdere i datterselskaberne både i Norge, Sverige og Finland. Formålet var at præsentere alle medarbejdere for virksomhedens nye strategi og de fire såkaldte strategiske drivers, som bliver rettesnoren de næste år.

Medarbejderne skal aktivt involveres i at få strategien ud over rampen, og de skal leve og arbejde med den hver dag. Derfor var alle aktive i løbet af strategidagen i workshops om det fremtidige arbejde og med mulighed for at give feedback til koncernledelsen.

Tilpasset markedet

Gennem et intenst forløb har ledelsen defineret nogle nøgleområder, som koncernen skal fokusere på de kommende år, samt også truffet nogle bevidste fravalg for at sikre fokus - hvilke afsløres ikke her. Derfor vil kunder og samarbejdspartnere opleve forandringer fremover, som alle skal hjælpe NDI med at hjælpe kunderne i deres hverdag. Som familieejet koncern har det været vigtigt for NDI, at strategien var - og er - forankret i familiens ånd, værdier og den DNA, som koncernen er bygget op omkring gennem 50 år, samtidig med at ledelsen har holdt udviklingen i omgivelserne for øje og arbejdet målrettet med, hvad det betyder for NDI som koncern i dag, i morgen og i fremtiden.

- Vores målsætning for koncernen er tilpasset de markedsvilkår, vi kigger ind i - og her mener vi ikke umiddelbart, vi ser ind i et marked, der vil opleve stærk vækst og har derfor tilpasset både de langsigtede og kortsigtede ambitioner efter udsigterne for markedet, siger Jane Puggaard Hougaard.

Ejerskab for strategien

- Vi har nok ikke kørt strategiprocessen helt, som mange andre virksomheder og koncerner plejer at gøre. Vi ved, hvor vigtigt det er, for at lykkes med en strategi, at vi får involveret vores medarbejdere, det er dem der er tættest på vores kunder. Derfor har vi i hele forløbet aktiveret vores udvidede internationale ledergruppe - så de har faktisk også været med til at udfordre, give input og feedback, så vi i dag står med en fælles strategi, alle har ejerskab på, siger Jane Puggaard Hougaard.

Nyt i salg og digitalt

Der er iværksat forskellige initiativer, med fokus på optimering, som en del af rejsen. Blandt andet er salgsorganisationen ændret, og i den forbindelse er der ansat dedikerede salgschefer for tre hovedsegmenter; Daniel Poulsen på personvogne, Jakob Nannberg Scheel på landbrug og NDI søger efter en salgschef til sit last- og erhvervsteam.

- Vi har også fuld fart på at geare koncernen til den digitale hverdag. Der vil over den kommende tid ske en masse spændende tiltag - blandt andet har vi, som en del af strategiprocessen, kigget ind i vores mission, vision, identitet og brand purpose og vil snart gå i luften med ny marketing organisation og kommunikationsstrategi, der arbejder ud fra "mobile first". En e-commerce manager er lige ansat til at drive og innovere den digitale forretning, og en media manager søges nu til at styrke de digitale platforme, siger Jane Puggaard Hougaard og tilføjer afslutningsvis:

- Vi kommer til at vende tingene lidt på hovedet i forhold til "hvad man plejer" at gøre - både når vi taler markedsføring, kommunikation, kunder og meget mere. Det kan dækmarkedet se frem til.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web02