NUMMERPLADER Virksomheder og borgere slipper for at køre langt til det nærmeste motorkontor eller en toldekspedition, når de skal have prøvemærker på biler. Nu kan de også hente prøvemærker hos cirka 250 synshaller.
Før kunne man kun hente prøvemærkerne på 10 ekspeditioner i Danmark,
Cirka 60.000 gange om året benytter borgere og virksomheder sig af prøvemærker, når de for eksempel skal afprøve et køretøj, transportere et køretøj fra et sted til et andet eller i forbindelse med import eller eksport.
Alternativet til at afhente prøvemærkerne er at få dem tilsendt med posten, men erfaringerne viser, at mange borgere og virksomheder helst vil undgå den ventetid, som det indebærer.
Forventer stigning
- I Motorstyrelsen, som blev etableret 1. juli 2018, ligger det os meget på sinde at forbedre servicen overfor borgere og virksomheder. Samarbejdet med synshallerne er et godt eksempel på, hvordan man på en forholdsvis enkel måde kan gøre det lidt lettere at være bilejer eller virksomhed indenfor autobranchen, siger Jens Otto Størup, direktør i Motorstyrelsen.
Den nye ordning har fungeret siden juli, og bilejere og virksomheder har taget godt imod den. Hver femte prøvemærke bliver nu afhentet hos en synshal, og Motorstyrelsen har en forventning om, at antallet stiger, når flere bliver opmærksomme på, at de kan hente deres prøvemærker i synshaller.
På motorregister.skat.dk kan man se hvilke synshaller, der er med i ordningen, og det fremgår, hvordan bilejere bestiller prøveplader.
Få prøveplader i synshallen
Motorstyrelsen gør det lettere at få prøvemærker på biler.