23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Renault sætter salgsrekord

Har solgt 9,8 procent mere i første halvår af 2018.

Koncernen bag Renault, franske Groupe Renault, har sat salgsrekord med 2,1 millioner solgte personbiler og små vans på verdensplan i første halvår af 2018.

Det er en stigning på 9,8 procent sammenlignet med samme periode sidste år, oplyser koncernen i en pressemeddelelse.

- For 3 år i træk når vi en ny salgsrekord med næsten 2,1 millioner solgte køretøjer i første halvår. I Europa fortsætter Renault Group væksten samtidig som vi internationalt ser gode resultater i særdeleshed i Latinamerika, Eurasia-regionan og Afrika, fortæller Thierry Koskas, Executive Vice President, Sales and Marketing i Renault.

Tallene dækker over salget af biler af mærkerne Dacia, Lads, Jinbei og Huason. De to sidstnævnte har været en del af koncernen siden januar 2018.

I Danmark besad Renault en markedsandel på 10,2 procent i juni måned. Renault er den næstmest solgte bil i Europa kun overgået af VW Golf.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11