23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Pierre.dk lakerer sig til rekordresultat

Autolakererkæden Pierre.dk har lavet det bedste resultat i koncernens historie i det netop overståede år.





Her blev der lavet knap 10 millioner kroner i overskud efter skat, og selvom koncernen har leveret positive resultater de seneste fem år på mellem 5,8 og 8 millioner kroner, så er der tale om en markant forbedring.





Og derfor udtrykker direktør Pierre Legarth også til Jydske Vestkysten Kolding, at han er "kisteglad for resultatet".





Han forventer, at væksten vil fortsætte.





Det er især lange samarbejdsaftaler med større værkstedskæder og bilforhandlere, der ligger til grund for optimismen.





- Nogle af aftalerne har en lang horisont, helt op til fem år, og de træder først i kraft i det nye år, så vi vil øge på toplinjen og bundlinjen det kommende år, siger Pierre Legarth til avisen.





Pierre.dk beskæftiger 400 medarbejdere, og det forventes, at der i 2014 vil blive udført mere end 130.000 skadeslakeringer rundt omkring i de 22 danske og seks svenske afdelinger.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156