Triscan fortsætter positiv udvikling
Triscan a/s, der beskæftiger sig med salg og distribution af autoreservedele til det europæiske professionelle frie eftermarked, kan i regnskabet for 2013 notere sig for en omsætningsstigning på 20 procent.
I 2013 åbnede Triscan yderligere to nye afdelinger i Tyskland - henholdsvis i Saarbrücken og Naumburg (tæt på Berlin) og selskabet er dermed nu repræsenteret med tre lagre i Tyskland foruden selskabets to danske lagre i Aarhus og Glostrup.
- Vi er tilfredse med resultatet og med udviklingen, som hjælper os til at forfølge målene om at nå en stærk position på de europæiske hovedmarkeder, udtaler Triscans adm. direktør John Blom Iversen.
For 2014 forventes den positive udvikling i indtjeningen at fortsætte, dels som resultat af en generel omsætningsstigning i kerneforretningen og dels som resultat af introduktion af nyt koncept.
Medejer af producenter
I 2013 blev Triscan, som del af den overordnede forretningsstrategi, medejer af den første af en række produktionsvirksomheder. Investering i flere selskaber får stor fokus i 2014.
- Beslutningen blev truffet på baggrund af et ønske om at komme endnu tættere på fremstillingen af Triscans produkter, for herigennem at opnå en række fordele, fortsætter John Blom Iversen.
Udover bedre indsigt i produktionsteknologi og processer, kan detaljeret viden om råvare- og produktionspriser tilskrives stor værdi for Triscan. Sidst, men ikke mindst tæller indflydelsen på udviklingen af de enkelte produktprogrammer meget højt.
Triscan forventer gennem disse investeringer at kunne forbedre produkttilbuddet til de europæiske distributører og grossister.