Leasingselskabet GoMore Leasing lancerede i september et nyt koncept, hvor man som privatperson kan lease en bil og leje den ud til andre privatpersoner. På den måde er det muligt at holde udgifterne til bil på et minimum og i visse tilfælde have bil helt gratis.
Da GoMore Leasing lancerede konceptet, var det udelukkende med de små A-biler Citroën C1 og Renault Twingo. Nu tilføjer firmaet også biler i familiestørrelsen.
- Vi har oplevet en overvældende stor efterspørgsel efter at lease biler og leje dem ud gennem GoMore. Rigtig mange har henvendt sig til os og efterspurgt større modeller. Nu er vi klar med dem, og vi er rigtig stolte over at kunne holde priserne så lave, siger Matias Dalsgaard som er direktør i GoMore.
De nye biltyper, der fremover kan leases på GoMore omfatter:
Renault Clio
Peugeot 208
Renault Clio Tourer
Renault Megane.
Som privatperson kan man lease en ny bil til en lav månedlig pris i en periode på seks måneder inklusive forsikring og 12.000 kilometers kørsel. Herefter kan bilen bruges som ved enhver anden leasingaftale, men den kan derudover lejes ud til andre via GoMore.dk, når brugeren ikke selv kører i den.
GoMore har omkring 190.000 medlemmer. Leasingbilerne leveres af LeasePlan, og biludlejningskonceptet er forsikret af GF Forsikring og har modtaget udviklingsstøtte fra Statens fond for grøn omstilling.