Jaguar gør sig klar til at bygge seks ja, kun seks helt nye Jaguar E-Type Lightweight. Men det interessante er dybest set ikke det meget lille produktionstal, men at E-Type Lightweight er en bil fra 1964.
Englænderne er dermed parate til at færdiggøre et projekt, der startede i 1963, nemlig at bygge i alt 18 E-Types i en særlig letvægts-udgave. Men året efter var der kun bygget i alt 12 og produktionen blev standset.
Nu, 50 år senere, genoptager Jaguar produktionen. De seks resterende biler vil blive bygget præcist som bilerne den gang inklusiv en 3,8-liters 6-cylindret rækkemotor som i 1963.
E Lightweight vejede lige knap 115 kg mindre end den almindelige takket være karrosseri og motorblok af aluminium. Dernæst en strippet kabine.