Holger K. afliver skrankepaver på motorkontor
Skat forbedrer borgerservice ved at acceptere checks, så man ikke behøver at møde frem på et motorcenter for at betale afgiften efter nedvejning.
Det mener Flemming Damgaard Larsen (V), og det er skatteminister Holger K. Nielsen (SF) helt enig i.
Skatteministeren lagde sig fladt ned i Folketingets spørgetid og lovede, at Skat vil kunne modtage indbetalinger elektronisk senest til sommer. I mellemtiden må man i stedet sende noget så gammeldags som en check, men det er dog bedre end en lang køretur.
Det trækker ud med en netbankløsning, fordi nedvejning af varebiler er et specielt problem. Det tager tid at løse, da indregistrering kan ske ved en hvilken som helst privat pladeoperatør, forklarer skatteministeren.
- Man skal kunne betale til Skat uden at køre flere hundrede kilometer for at betale ved kassen. Det er selvfølgelig helt uacceptabelt, og det arbejder vi på at få løsninger på, sagde Holger K. Nielsen.
-Det er meget vigtigt, at det offentlige er service minded og ser situationen fra borgernes side, når man besidder en monopolstilling, også i forbindelse med en lille bitte ting som at betale et beløb til Skat, erklærede Flemming Damgaard Larsen.
- Jeg er fuldstændig enig, kvitterede Holger K. Nielsen.