23948sdkhjf

EU vil stramme bilsyn

Transportkommissær Siim Kallas afviser hyppigere periodiske syn for ældre biler.
EU-Kommissionen er i gang med en revurdering af reguleringen af bilsyn, men den vil ikke føre til en kraftig udvidelse af de periodiske syn, forsikrer transportkommissær Siim Kallas.

Den estiske EU-kommissær afviser med et "no, no" en tysk mediehistorie om, at han vil foreslå étårige periodiske syn for biler ældre end seks år.

- Vi har forskellige diskussioner, men intet er besluttet. Vi ønsker ikke at øge byrden for vore egne befolkninger. Der er begrænsede ressourcer, og jeg tror ikke, at der kommer en kraftig udvidelse af de periodiske syn, siger Siim Kallas til Motor-magasinet.

Ifølge dagbladet "Financial Times Deutschland" ønsker EU-Kommissionen at øge de periodiske syn, fordi der er en klar sammenhæng mellem færdselssikkerhed og tekniske fejl ved personbiler.

"Vi må nødvendigvis behandle spørgsmålet om ældre biler," siges det i kommissionen til den tyske avis.

600.000 danske syn

Det uofficielle forslag støder på voldsom modstand i den tyske billobby med ADAC i spidsen, der blot ser det som et forsøg på at malke tyske bilister for ekstra 1,3 milliarder euro (9,7 milliarder kroner) om året.

Det drejer sig om millioner af ekstra syn i hele Europa og alene i Danmark over en halv million.

I Tyskland skal en ny bil første gang til syn efter tre år og derefter hvert andet år. Sverige indleder de periodiske syn ved samme bilalder, og efter en enkelt toårsperiode fra det femte år et årligt syn. Danmark holder sig til EU-reglernes fire år og derefter toårige syn.

Over halvdelen af den danske personbilpark på 2,2 millioner personbiler ville i givet fald blive omfattet. 1,2 millioner biler er nemlig syv år eller ældre. Gennemsnitsalderen er 9,3 år ifølge Danmarks Statistik.

Højere teststandarder

EU-Kommissionens formål med det kommende forslag er ensartede standarder for testmateriel og synsinspektører, som i mange medlemslande er langt fra tysk niveau, skriver Financial Times Deutschland. Videre ønsker kommissionen nationale registre med testresultater for at begrænse manipulation med kilometertællere.

Endelig kunne knallerter og motorcykler komme med i EU’s synsdirektiv.

Siim Kallas holder sig til, at man stadig er i en tidlig fase: - Der er intet forslag. Vi er stadig i diskussionsfasen.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.062