23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Vellykket træning i tysk rally

Annonce

21-årige Simon Vallentin, Gislinge, og erfarne Opel Frederiksen, Skibby, var forleden i Tyskland som deltagere i sidste afdeling af det tyske rallymesterskab. Det handlede ikke om podiepladser, udtaler unge Simon Vallentin, men primært om træning. Han er udpeget af DASUs eliteudvalg.

Annonce

Under afviklingen blev de fulgt og coachet af den norske veteran og grus-specialist John Haugland samt Lene Jørgensen fra DASU i Lausitz Rallyet ved Boxberg tæt ved Polen. 80 biler var til start, og de fleste med træk på alle hjul.

Annonce

I begyndelsen fik det danske hold et par skuffende tider, men de kørte sig op blandt de 20 bedste i det skrappe selskab. Det er planen at deltage i flere udenlandske løb næste år, udtaler Simon Vallentin efter hjemkomsten fra Tyskland.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|