23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Tysk leasing-fusion

Alphabet og ING Car Lease slår sig sammen. Firmaet vil blive drevet under navnet Alphabet.
Annonce

Den 23. september gav de europæiske konkurrencemyndigheder grønt lys for fusionen af Alphabet og ING Car Lease. Som meddelt i juli var Alphabets købspris for ING Car Lease på 637 millioner euro. Transaktionen blev afsluttet den 30. september 2011. Den integrerede virksomhed vil blive drevet under navnet Alphabet som en af de fem største virksomheder på det europæiske marked.

Annonce

Både for Alphabet og ING Car Lease er fusionen den perfekte kombination, oplyser en pressemeddelelse. De to firmaer kombinerer deres aktiver og serviceydelser med henblik på en yderligere udvidelse af deres vækststrategi. Den ny bilflådestyrings organisation er den ideelle platform til at udvikle og tilpasse fremtidens serviceydelser for bilflåder til kundernes behov. Der er et øget behov for komplette løsninger med henblik på mobilitet og anvendelse af bilflåder, lyder det videre.

Annonce

Det nye Alphabet har mere end 460.000 biler på kontrakt (slutningen af august), og firmaet er repræsenteret i 18 lande.

- Desuden supplerer Alphabet og ING Car Lease hinanden godt på alle forretningsområder. Det er et perfekt ægteskab, der åbner op for mange nye muligheder, så firmaet kan blive en ægte trendsætter inden for virksomhedsmobilitet, udtaler Norbert van den Eijnden, co-CEO og leder af Alphabet International.

Annonce

Ed Frederiks, der er tidligere CEO for ING Car Lease og co-CEO i den integrerede virksomhed, er også overbevist om, at fusionen vil få en positiv effekt for eksisterende og fremtidige kunder.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|