Her kan du administrere brugerne af din virksomhedsløsning.
Velkommen til virksomhedsløsning
Din IP-adresse er registreret hos ovenstående virksomhed.
Klik videre for at oprette din profil, og få adgang til de emner og nyheder, der er mest relevante for dig.
au2parts-værksteder får nyt våben i kampen om mekanikerne
Den norske rekrutteringsspecialist Wiisda og danske au2parts har lavet en aftale, der skal sikre grossistens værkstedskæder kvalificeret arbejdskraft fra udlandet. Det skal løse den massive mangel på hænder, fortæller konceptchef Jesper Valentin Lund.
Det er næppe gået nogens opmærksomhed forbi, at der er mangel på faguddannet personale i den danske autobranche, hvor især det tekniske personale som mekanikere og pladesmede er efterspurgt.
Der mangler simpelthen hænder, og det skaber pres på både drift og servicekvalitet hos mange værksteder.
Det problem forsøger den danske grossist au2parts nu at komme til livs med et nyt samarbejde med den norske virksomhed Wiisda, der har specialiseret sig i at hente udenlandsk arbejdskraft til autobranchen.