23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Efter ti måneder kommer Ford endelig med løsning på bremsefejl

Ford er efter ti måneders undersøgelser af bremseproblemer på Mustang Mach-E klar med en opdatering, der skal løse problemerne.

Der er nyt i sagen om bremsesvigt i Ford's elbil Mustang Mach-E. Efter 10 måneders mystik, hvor mindst 29 danske Ford Mach-E bilejere har gået i uvidenhed omkring, hvorfor de har oplevet problemer med at bremse i deres elbil, er Ford nu parat til at løse problemet. 

De kommende dage får 4500 danske Mustang Mach-E-ejere besked om, at deres bil ved det førstkommende værkstedsbesøg får en softwareopdatering af deres elbil, der skal gøre bremsesystemet mere robust. Opdateringen vil give bilens elektriske brake boost (EBB) et højere og længerevarende bremsetryk, skriver FDM på deres hjemmeside

BREAKING
{{ article.headline }}
0.14