Sidste måned leverede K.W. Bruun sit næstbedste årsregnskab nogensinde. Den oplevelse af året var dog ikke noget selskabet kunne dele med sit forhandlernet, da en god del af dem blev udfordret hårdt på indtjeningen i forlængelse af priskrig, renter og usikkerheder i økonomien.
Ved udgangen af 2023 skulle en del af importørens forhandle...
Forhandlere om K.W. Bruun: - Profit går over moral og etik
Fem tidligere K.W. Bruun-forhandlere nikker genkendende til kritikken om K.W. Bruuns høje investeringskrav, lave indtjeningsgrundlag for forhandlere og ensidige kommunikation.
Michael Carlsen, adm. direktør og ejer af Bilhuset Ronald Carlsen, som tidligere har været autoriseret Peugeot-forhandler, mener, at K.W. Bruun var en bedre samarbejdspartner for ti år siden, da importøren ikke var ligeså pengefikseret, som den er i dag. Foto: PR/Ronald Carlsen
Vil du have det hele med?
Prøv 30 dage for 0 kr.
Ingen binding eller kortoplysninger påkrævet.
Prøv nu
Køb et abonnement
Udforsk vores abonnementer, og vælg den løsning, der matcher dine behov.
Vælg dit abonnement