KOBLING Nordjyske Cepelo, der forhandler en lang række digitale testere, boostere og ladere, har netop ansat Kjeld Dollerup som Technical Manager. Med sine 12 års erfaring fra teknisk support og undervisning hos FTZ Akademi er han godt rustet til at udvikle Cepelos tekniske support fremadrettet.
Han og Cepelo-teamet introducerer nu både en ny tester og en gearolieskifter fra Autel - der taler sammen. Begge maskiner er udviklet til at gøre arbejdsgangen for mekanikere og teknikere langt lettere.
- Autels Maxisys Ultra tester er fantastisk - at samle diagnose, bulletiner, fejlkode-beskrivelser, guidede fejlsøgninger, tekniske data og meget mere i et så kompakt kabinet er helt unikt. Den har masser af andre features, der gør det lettere for teknikeren at udføre service og fejlfinding på moderne biler, siger Kjeld Dollerup.
Autel, som byder på kraftige og intuitive testere, har både forbedret hardware- og software-delen på dette produkt og skabt en maskine, som leverandøren kalder i topklasse. Det gælder både en forbedret interface med VCI, der dækker alle Passthru og DoIP, indbygget scope, multimeter og signalgenerator, høj hastighed på WIFI, stor 13" skærm, hurtig processor, mere RAM og større harddisk, opgraderet diagnosesoftware og skarpt indbygget kamera på hele 16 megapixel
Automatisk gearolieskifte
Stadig flere biler bliver solgt med automatgear, og for at kunne give bilejerne velfungerende automatiske transmissioner over tid, bør gearolien udskiftes for hver 60.000 kilometer. Autel har derfor lagt sig i selen for at udvikle en maskine, der kan gøre denne tilbagevendende opgave så let og automatiseret som muligt - og skabt Ati Evolution maskinen.
Maskinen fungerer sammen med Autel testere og gør olieskiftet på automatgearkasser nemt og hurtigt. Ati Evolution er designet til at udføre den komplette procedure for olieskift og har en særdeles god tilpasningsevne, oplyser leverandøren. Maskinen kan tappe, skylle og påfylde olie på automat- og dobbeltkoblingsgearkasser.
Beholderne til ny og gammel olie let kan afmonteres, og flere nye kan tilkøbes, så mekanikeren slipper for at tømme dunk hver gang.
Når Autel-testeren er koblet på Ati Evolution, vælges model og årgang, herefter kan maskinens program automatisk foreslå gearolietype samt mængde, guide tilkobling på gearkassen med fittings og deres placeringer samt varighed for olieskift-proceduren.
Når dette er fastlagt, og nødvendige manuelle handlinger gennemført, begynder den automatiske procedure med skylning, og derefter skiftes gearolien.
- Så god en database, med guide på de forskellige biler, samt de løse oliedunke på maskinen, er noget af det helt afgørende for en nem arbejdsprocedure for værkstedet, siger Kjeld Dollerup.
Digital tester sørger for olieskiftet
Cepelo kan nu levere en gearolieskifter, der fungerer sammen med Autels tester og gør olieskiftet på automatgearkasser nemt og hurtigt.