23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Kunderne husker Dacia bedst

Det rumænske mærker er det eneste, der kan notere fremgang, når det gælder om at huske bilreklamer.

UGENS TAL Der har ikke været mange reklamer for nye biler i TV, siden corona-krisen lukkede landet ned og satte bl.a. bilsalget i bakgear. Derfor er det næppe overraskende, at der er tilbagegang, når Voxmeter spørger danskerne "hvilke bilmærker har du set, hørt eller læst reklamer for eller omtale af inden for de seneste to uger."

Men sjovt nok skiller Dacia sig ud og kan som eneste mærke faktisk notere en fremgang fra 15,5 procent til 19,7 procent og således indtager tredjepladsen, når et gælder bedst huskede mærker - kun overgået af Citroën og Peugeot.

PR-chef hos Dacia Søren Ignaz gætter på, at fremgangen skyldes, at køberne tænker mere fornuftspræget i krisetider.

- Når krisen kradser er kunderne mere optaget af at købe fornuftige og prisbillige biler frem for de mere spektakulære. Derfor tror jeg, at kendskabet for Dacia har fået et nøk op, siger han.

Det bekræftes af, at luksusmærker som Audi og BMW går markant tilbage.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.157