23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Svag nedgang i antallet af bilsyn

Der er registreret et fald på 13.000 synede køretøjer i den foreløbige tremåneders corona-periode, viser tal fra Færdselsstyrelsen.

STATISTIK 432.964 biler blev synet fra februar til og med april i år mod 446.118 i samme periode sidste år. Det er et fald på 13.154 biler, svarende til små tre procent.

Så henstillingen fra Færdselsstyrelsen til borgere og virksomheder om at overholde synsfristerne, trods corona, ser ud til at have givet pote - og det selv om det har været udmeldt i offentligheden om bødefritagelse fra 15. marts, med udløb 15. maj, for ikke at overholde synsfristerne.

Størst fald i registreringssyn

Det lille fald i antallet af syn i de tre måneder giver derfor ikke Færdselsstyrelsen anledning til bekymring i forhold til et eventuelt efterslæb på bilsynsområdet. Styrelsen anfører overfor Motor-magasinet i en aktindsigt, at dette svarer til cirka halvanden dags bilsyn i Danmark.

- Vi har i Færdselsstyrelsen desuden ikke mulighed for at specificere om suspenderingen af bøder, for overskridelse af synsfrister under Covid-19, er direkte årsag til faldet i antal synede køretøjer, da det er muligt at syne sit køretøj på et hvilket som helst tidspunkt uafhængigt af synsindkaldelse, siger fuldmægtig Tine Jürgensen Muus.

Det største fald i antal syn i perioden har været ved registreringssyn, der faldt med 8.957 til i alt 40.780 syn, efterfulgt af eksport-toldsyn med et fald på 5.111 syn til i alt 5.497 syn i perioden. Antal import-toldsyn faldt med 1.526 til i alt 8.490 syn.

Synshaller har øget trygheden

Flere synshaller har gjort en dyd ud af at skabe så trygge rammer for syn både for personale og kunder, ifølge oplysninger i pressemeddelelser.

Blandt andet ved at holde klar afstand, udskifte engangshandsker efter hvert syn, løbende afspritte kundeområdet, vaske hænder flere gange dagligt og undgå at modtage kontanter. Desuden har nogle synshaller kun taget imod én kunde ad gangen i synshallen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156