TRENDS Mange branchefolk husker først grossisten Mecas og siden Mekonomens deroute, der førte til lukning i Danmark og siden salg af Mekonomen-resterne i 2016 til Thansen ejede AD Danmark - og siden, nærmest på Fugl Føniks-vis, svenske Mekonomens opkøb af Danmarks største autogrossist, FTZ, i efteråret 2018.
Opkøb, opkøb, opkøb. Det har været trenden i det forgangne tiår. Især har flere af landet store bilhuse vokset sig større i løbet af de seneste år med overtagelse af andre bilforhandlere. Men også bilmærker er ført ind i nye familier - Opel og Citroën for eksempel hos bilimportøren K.W. Bruun med Interdan, der også overtog værkstedskæden Quickpot. Ligesom PSA Group, på den store klinge, betalte næsten en kvart milliard kroner for danske Autobutler. Biltilbehørsgiganten B2B herhjemme, Avant Denmark, købte i 2017 F. Bülow & Co. Og blandt bilforhandlerne forlod svenske Bilia Danmark, og blev overtaget en række sultne danske opkøbere. Og sådan kunne vi blive ved med at remse op. Fællesnævneren er altid ordet: Konsolidering - altså polstring til bedre tider, som vel er ekstra aktuelt her op til den fede juletid.
Motor-magasinet har spurgt et par af autobranchens "vismænd", med stor indsigt i brancheforhold, hvad det forgangne tiårs mange opkøb og konsolideringer egentlig går ud på - hvad det betyder for autobranchen?
Udbytterig Top 5
Den branchekendte rådgiver og tidligere topdirektør, Jens Sørensen, sidder i mange bestyrelser og hyres ofte af nationale og internationale kapitalfonde ved firmaovertagelser og opkøb - altså lige netop ved konsolidering. Han anser konsolidering som noget ganske essentielt, hvis man går efter at blive “frontliner" - altså styrende - i en særdeles konkurrencepræget verden, uanset i hvilken industri man opererer.
- I min tid hos Hella, Nordic Forum og FTZ foretog jeg et hav af opkøb og afdelingsåbninger, dette sideløbende med introduktion af nye koncepter, bæredygtige ny-tiltag og organisatoriske sammenkoblinger - noget jeg i øvrigt p.t. er i færd med som næstformand i en stærk virksomhed indenfor emballageindustrien, fortæller Jens Sørensen.
Han har en Top 5 over det mest udbytterige, når dette har været på agendaen, hvilket har vist sig at holde stik i alt det, han og virksomhederne har opnået ved konsolidering:
• Et bredere og stærkere kapitalapparat.
• Udbygget markedsposition.
• Organisatorisk styrkelse (generelt)
• Bredere fagviden (ekspertise)
• Stordriftsfordele (overfor leverandører og andre interessegrupper)
Hertil er der en lang række sidegevinster, lyder det videre fra Jens Sørensen.
- Der vil ske endnu mere omkring konsolidering i årene, der kommer - det er ganske enkelt vejen til succes; se bare på transportkæmpen DSV som et top-eksempel på konsolideringssucces, siger Jens Sørensen.
Uddeling af omkostninger
René Tønder er branchekonsulent og i dag bosat i Arizona, USA, for at følge den internationale - og dermed også danske - autobranches udvikling på første hånd. Med en mangeårig karriere som topchef hos både bilimportører og bilforhandlere, samt underviser og rådgiver, har han et stort overblik over udviklingstendenser og trends med betydning for autobranchen.
Han mener, at årsagen er enkel bag den store konsolidering hos især de autoriserede bilforhandlere, men også blandt bilimportører og bilproducenter:
- Der har været stigende omkostninger til branding, teknologi, uddannelse med mere. Det er nødvendigt at sprede disse omkostninger ud på flere enheder. Derfor er de store forhandlere gået fra faktisk at være de dårligste til at tjene penge for 10 år siden til nu at have "maskinen" på plads og tjene fornuftigt, analyserer René Tønder. Bilproducenterne har i de senere år, igennem især strategiske samarbejder, forsøgt at sprede de store investeringer i elektrificering, selvkørende teknologi med mere ud på større volumen.
Et gyldent årti
- Jeg ved godt der har været nogle afgiftsændringer det seneste årti, som har kunnet gøre ondt indimellem. Men overordnet set har markedsvilkårene for bilforhandlerne været intet mindre end fantastiske: Et stabilt salg på rekordniveau, historisk lav rente og en bilbestand som vokser hvert eneste år. Og i slutningen af årtiet er mikset mellem segmenter ovenikøbet blevet forbedret. Det har ganske enkelt været et gyldent årti for bilforhandlerne, som næppe kommer igen. Ikke desto mindre er der fortsat forhandlere, som kæmper med rentabiliteten. Det er stærkt bekymrende og er udtryk for en sårbar forretningsmodel, mener René Tønder.
Digitaliseringens muligheder
Han minder om, at internettet også var også opfundet i 2010, men at vores forbrug af data, især sociale medier, er eksploderet. Og det sker nu primært på mobile enheder. Det har haft stor indflydelse for "kunderejsen", som i dag, faktisk uden undtagelse, sker på internettet.
- Det er dér, det berømte "zero moment of truth" finder sted. Nogle forhandlere, især af premium-mærker, har taget de nye tider til sig og har ikke længere traditionelle sælgere, men snarere "produkt-genier", efter Apple forbillede. Men de fleste bilforhandlere har overraskende nok stadig traditionelle sælgere siddende i udstillingen en tirsdag formiddag, hvor der ingen kunder er. Det er kun fordi, de fantastiske markedsvilkår har givet god indtjening, at det har kunne få lov at fortsætte, vurderer Tønder.
Skuffende elbil-udvikling
Det var i starten af 10’erne, at det statslige olieselskab DONG skød omkring 400 millioner kroner i elbil-satsningen Better Place - som tabte strømmen. I øvrigt under Anders Eldrup, som nu er formand for bilkommissionen, der forudsagde, at der her i 2020 ville være en halv million elbiler på vejene i Danmark.
- Det er vist kun i det politiske system, at man kan blive belønnet for at tage så meget fejl og ovenikøbet sat i spidsen for et arbejde, som netop primært drejer sig om elbiler. Jeg synes, at elbilernes teknologiske udvikling har skuffet. Batteriteknologien er ikke i dag væsentlig bedre end for 10 år siden. Dog er prisen selvfølgelig faldet på grund af stordrifts-produktioner.
- Selvkørende teknologi har også skuffet. I 2015 forudsagde Tesla-stifter Elon Musk, at Tesla i 2017 ville have selvkørende biler. Og GM var sikker på, at deres Cruise datterselskab ville have biler på vejene i år. Det er ikke sket. Og det tager stadig nogle år, før det realiseres. Det er, paradoksalt nok, primært den gode, gamle forbrændingsmotor, som har taget de største teknologiske spring, trods visioner, samarbejder og konsolideringer i autobranchen, siger René Tønder.
Et solidt tiår med opkøb på stribe
ÅRTIET DER GIK: Polstring til dårligere tider - også kaldet konsolidering - har præget autobranchens virksomheder siden Finanskrisen med sammenlægninger og opkøb.