23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Biltema åbner nyt flagskib i Danmark

Detailgiganten åbner varehus nummer 144 i Roskilde, som bliver det største i landet og skal fungere som dansk flagskib.

VAREHUS Biltema, der er en af Nordens største detailkæder, åbner varehus nummer 146 på dansk jord. Det nye varehus bliver placeret i Roskilde og skal være et nyt dansk flagskib. Her med den lokale varehuschef Steven Bradly. Foto: PR

Biltema, en af Nordens største detailgiganter, har travlt med ekspanderingen. De 143 varehuse i Norden bliver nu udvidet med et nyt dansk flagskib.

Varehuset er under opførsel i Roskilde og bliver det største danske Biltema-varehus. Med knap 8000 kvadratmeter bliver det næsten dobbelt så stort som det nuværende største varehus i Glostrup, og ambitionerne er lige så store.

- Varehuset i Roskilde bliver vores flagskib. Det kommer til at afspejle, hvordan fremtidige varehuse i Danmark skal se ud, både i forhold til størrelse og indretning, fortæller Jacob Borring Møller, der er direktør i Biltema Danmark.

Tættere på kunderne

Det nye varehus i Roskilde er en af flere planlagte nyåbninger i Danmark.

- Kontakten med kunderne er en stor del af vores koncept, og fordi vi vægter den personlige vejledning rigtig højt, har vi heller ikke en klassisk webshop. Derfor skal vi også ligge flere steder i landet, så vi er tættere på kunderne. Valget faldt i første omgang på Roskilde på grund af den centrale beliggenhed, men vi er stadig på jagt efter endnu flere lokationer, siger Jacob Borring Møller.

Ifølge ham bliver størrelsen på de knap 8000 kvadratmeter standarden på alle nye Biltema-varehuse i Norden.

- Vi har rykket os meget de senere år, og vi er i dag meget mere end bilprodukter. Med den fart, som vi udvider sortimentet i, kræver det plads til hele tiden at udvide med flere hyldemeter, og derfor vokser vi simpelthen ud af de mindre bygninger. Samtidigt tror vi også, at vi med flere kvadratmeter kan give en endnu bedre kundeoplevelse, fordi der bliver mere luft på gangene og flere inspirations- og udstillingsområder.

Varehuset i Roskilde åbner lørdag den 2. november med stor åbningsfest.


BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03