23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Elræs på gletscheren

Grønland får verdensomspændende på offroad-racerløb for E-SUV’er i 2020.

ISTID Grønland bliver vært for den arktiske del af det første, verdensomspændende offroad-racerløb for E-SUV’er i 2021.

Extreme E-serien for miljøvenlige elbiler har udvalgt 10 kvadratkilometer sandbanke mellem indlandsisen og Grønlands internationale lufthavn i Kangerlussuaq/Sdr. Strømfjord, der ligger lidt nord for polarcirklen.

- Jeg lovede, at Extreme E ville være banebrydende inden for motorsport. Jeg er utrolig begejstret over at kunne bringe Extreme E’s unikke løbsformat for E-SUV’er helt frem i forreste linje af den globale klimaudfordring her i Grønland, erklærer den spanske sportsforretningsmand, Alejandro Agag, som er stifter og direktør for Extreme E.

2021-mesterskabet planlægges at foregå i fem lande eller regioner, der alle er påvirket er klimaforandringerne, nemlig Himalaya, Sahara, Amazonas, en ø i Det indiske Ocean samt Grønland som 1. etape over tre dage.

- Extreme E’s vision om at sætte fokus på klimaforandringerne spiller perfekt sammen med vores egen grønne dagsorden, siger naalakkersuisoq (selvstyreminister) for erhverv, energi og forskning, Jess Svane (Siumut).

- Grønland er et grønt land. Omkring 70 procent af vores energiforsyning kommer fra vedvarende energikilder, og vi er stærkt engageret i at øge dette tal yderligere i de kommende år, fortsætter Jess Svane.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.168|