FERIETUR Den sydeuropæiske charme og det gavmilde, solrige vejr er bare nogle af de gevinster, der hvert år får rigtig mange danskere til at pakke bilen, når ferien står for døren. Hvert år kører tusindvis af danske familier sydpå sammen med andre rejseglade bilister. Men de mange timers kørsel er ikke altid risikofrie, og derfor lancerer Lumileds nu to nye Philips GoSure kameraer, ADR820 og ADR620, der optager kørslen og samtidig har mulighed for præcis at fastslå hvor i verden, bilen har været med et GPS-modul. En ekstra tryghed for de bilisterne, mener Anders Grønbech, dansk landechef hos Lumileds.
- Det kan nemt blive en kaotisk oplevelse at ende i en ulykke i et andet land, og det er de færreste, der er forberedte på situationen. Specielt hvis man ikke kender sproget og derfor ikke kan forklare sig, siger Anders Grønbech og fortsætter:
- Vi har derfor udviklet på teknologien, så man nu både kan sikre videodokumentation for kørslen ud af for- og bagrude samt registrere GPS-data på optagelserne. Med de nye GoSure i forruden, bliver alt kørsel optaget, og man undgår derfor at ende op i denne her slags situationer. Det er en sikkerhedsmæssig foranstaltning, der gør, at man kan færdes mere trygt på vejene - specielt her i sommersæsonen, hvor rigtig mange danskere drager sydpå og bruger flere dage på de europæiske motorveje.
Philips GoSure giver bilisterne mulighed for at afspille optagelserne med det samme, så eventuelle uenigheder hurtigt kan løses, optagelserne kan sendes videre eller man har mulighed for at gense turen. En funktion, som flere og flere danskere benytter sig af eller efterspørger, når de bevæger sig i trafikken.
Godt udsyn og advarsler
Med de to nye Philips GoSure-kameraer har Lumileds forsøgt at skabe produkter med fokus på convenience for forbrugeren. Det betyder blandt andet, at begge produkter har stort udsyn med brede vinkler, og at optagelserne kan tilgås nemt og problemfrit. Med en vinkel på 140 grader i fronten og mulighed for et modul, der giver 100 grader vinkel i bagenden kan GoSure ADR820 afdække et nærmest fuldendt billede af bilens omgivelser uanset tidspunktet på døgnet, ligesom den kan fange op til tre baner af trafikken.
Den avancerede GoSure ADR820 har desuden indbygget 2.4GHz Wi-fi, der gør det muligt at live streame videoerne til en smartphone gennem appen GoSure fra Philips. I begge modeller er der mulighed for at tilkoble tracking af kørslen via GPS, så alle videoer er stemplet med dato, tid og den præcise lokation.
- Det har været vigtigt for os at designe to produkter, der tager udgangspunkt i forbrugerens behov og sikkerhed. Med godt udsyn, GPS og direkte streaming har man som bilist alt det, man har brug for, når man færdes i trafikken. Og så har vi også sørget for, at Philips GoSure løbende minder bilisten om at få nok søvn gennem små alarmer, så vi forhåbentligt også kan afværge nogle af de ulykker, der opstår som følge af udmattelse, siger Anders Grønbech.
Både Philips GoSure ADR820 og ADR620 er tilgængelige fra starten af juni i Danmark.
Lumileds
Som en markedsledende virksomhed inden for belysningsløsninger til autoindustrien har Lumileds licens til at bruge Philips’ brand til produkter inden for belysning og accessories målrettet autobranchen. Mere på www.philips.com/automotive
For auto-, mobil-, IoT- og belysningsvirksomheder, der søger innovative belysningsløsninger, er Lumileds en global markedsleder med mere end 9000 ansatte i over 30 lande. I samarbejde med kunderne forsøger Lumileds at rykke grænserne for belysning.
Mere på www.lumileds.com