23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Stigende lyst til leasing

Bilundernes ønske om leasing ser fortsat ud til at være ustoppelig, viser ugens Voxmetertal.
Annonce

UGENS TAL Når der skal anskaffes ny bil, overvejer stadig flere danskere at lease frem for anden finansiering. Det viser et udtræk af Voxmeters data.

Fra januar 2016 og frem til i dag er bilkundernes leasingplaner steget fra procent til godt 28 procent svarende til et spring på hele 30 procent.

Når bilkunderne begrunder, hvorfor de foretrækker at lease fremfor anden finansiering, skyldes det især, at det er mindre besværligt og giver bedre overblik i husholdningsbudgettet.

Den stærkeste bevæggrund for leasing er, at finansieringsformen giver mindre besvær i vedligeholdelse. Dette argument påpeges af 58 procent Endnu en stærk bevæggrund er, at leasing giver bedre overblik over kundens udgifter, hvilket påpeges af 48 procent Også besværet med at skulle sælge bilen igen udgør en stærk faktor, for 42 procent. Knap hver 3. bilkunde, 30 procent vurderer, at leasing er den billigste finansieringsform. Lidt færre, 28,5 procent mener at udbetalingen ved leasing er lav.

Tager man et nærmere kig på tallene over de vigtigste årsager til leasing, ser man en tydelig forskel i, hvorfor man overvejer at lease. Flere ældre lægger vægt på at undgå selv at skulle sælge bilen.

Samtidig er det i overvejende grad de unge, der har en opfattelse af at leasing er billigt og behæftet med en fordelagtig udbetaling. For alle bilkunderne gælder det, at leasing opleves nemt.

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|