ORDREBOGEN Indtil videre har Compac Hydraulik, der ligger i Juelsminde, fået skudt 2017 i gang for fuld musik. Omsætningen er ni procent bedre, hvis man sammenligner de første fem måneder af 2017 med samme periode i 2016.
Fremgangen trækkes af stort set samtlige markeder med undtagelse af Mellemøsten, hvor vigende oliepriser er en del af forklaringen. Det overordnede resultat for 2016 blev dog ikke helt så godt som 2015. I 2015 kunne årsregnskabet viser et samlet resultat på godt 5,2 millioner kroner. Det faldt en smule i 2016 til godt 3,2 millioner kroner.
Compac Hydraulik har dog flere planer for, hvordan virksomheden holder fast i den gode start på 2017. Produktudvikling er tidligere blevet håndteret af udvalgte ansatte i produktionen, men som noget nyt er der nu skabt et udviklingsteam på fabrikken i Juelsminde, som alene skal varetage produktudviklingsopgaver.
Løftefirma: Omsætning går i vejret
Det samlede resultat for 2016 gik dog en anelse tilbage for Compac Hydraulik i Juelsminde.