UGENS TAL Ugens indslag fra Voxmeter kigger på såkaldte "Good Brands". Vi har spurgt danskerne hvilke bilmærker de ville foretrække, såfremt de måtte vælge tre mærker. Vi kigger på udviklingen henover det sidste år, for at se, hvem der har klaret sig bedst.
Samme tid sidste år lå VW med en svæver føring, som Audi har indhentet i mellemtiden. Det tyske premiummærke er steget små tre procent, hvorimod VW er faldet med to procent.
Derudover er de store vindere Tesla og Suzuki. Tesla er gået fra sjette pladsen i 2016 til en imponerende tredjeplads, og er derudover det brand, som er steget flest procentpoint. Suzuki, som vi dog finder længere nede af listen, har til gengæld har det største spring af alle. Efter 2 kvartal 2016 lå de på en 19 plads, men er nu at finde på en flot 14. plads
Danskere vil helst have Audi
Volkswagen må se sig overhalet som, som det mest attråværdige brand. Tesla er højdespringer.