ADGANG Bag det kryptiske betegnelse J2534 gemmer sig nøglen til bilens inderste data. Der er tale om et interface mellem bilens OBD-stik og en pc med onlineadgang til bilfabrikkens database.
Engelske Autologic gennem sin danske distributør, Autotek, er nu på banen med en ny J2534-enhed, der i samarbejde med værkstedspakken AssistPlus giver mekanikeren mulighed for såvel kodning og programmering af bilens ædlere dele.
- Frie værksteder løber dagligt ind i problemer, når selv enkle opgaver skal udføres. Enten støder mekanikeren ind i komponentbeskyttelse, eller også kræver det kodning at gøre en bil klar til anhængertræk eller hvis kortet i GPS’en skal opdateres. Det fortæller indehaveren af Autotek Danmark, Martin Pedersen.
Løsningen er en lynhurtig adgang til værkstedsvejledninger, fabriksdata og firmware-opdateringer. Og det er her en J2534 pass-thru-enhed kommer på banen. Den giver online-adgang til biler fra Mercedes, BMW, Audi, Volkswagen, Volvo, Citroën, Peugeot, Renault, Jaguar, Landrover, Mini, Seat, Skoda, Dacia. Og Ford skulle være på vej.
Tilbyder også uddannelse
Overordnet set skal systemet sikre, at værksteder får et bedre fodfæste online, fordi det bliver sværere og sværere at pille ved biler uden en onlineadgang.
- Det skal altså hjælpe med at nedbryde mure, der er bygget op om vitale dele på bilerne. Assistplus-systemet har selvfølgelig de forhåndsgodkendelser fra en stribe bilproducenter, som det kræver at gå ind på det her marked, forklarer Martin Pedersen.
Kasper H. Stenz fra Topservice i Ballerup benytter online-systemet fra Autologic:
- Vi kan, efter at have fået Autologic og onlineadgang, få kontakt med de komponenter og styreenheder som før var utilgængelige. Eksempelvis kan vi nu lave en korrekt kalibrering af en aktiv krængningsstabilisator eller kalibrere luftundervogn, siger han.
Martin Pedersen understreger, at man som mekaniker først kan få fuldt gavn af værktøjerne, når man har gennemgået en uddannelse. Derfor tilbyder Autotek da også kurser på enten værkstederne eller gennem FTXZ Akademi.
- De færreste mekaniker er it-nørder. Derfor vil vi være i stand til at sætte systemet op, så der med det samme er adgang til bilfabrikanternes online-systemer. Problemet er, at de forskellige fabrikanter har forskellige krav til eksempelvis software, påpeger Martin Pedersen
Eksempelvis nævner han, at der er forskel på, hvilken type og hvilken version af en browser, man skal bruge. Der er ofte også krav om, hvilken version af Windows, der køres på.
Hardware sikrer adgang til data
Med pass-thru-enhed fra Autologic kan de fleste biler kodes og programmeres.