Landsdækkende kampagner fra både Undervisningsministeriet og industrien har forsøgt at lokke flere unge ind på en erhvervsuddannelse. Alligevel har færre unge end sidste år sendt en ansøgning af sted til en erhvervsuddannelse – nemlig 18,5 procent mod 19,6 procent i 2014. Det skriver Politiken. Vedtagelsen af erhvervsskolereformen, der træder i kraft til sommer med formålet at højne det faglige niveau, har altså ikke fået flere til at prøve kræfter med topnøgler og dækskift. Tallene huer ikke Dansk Industri:
- Vi er selvfølgelig ærgerlige over, at søgningen mod erhvervsuddannelserne også falder i år. Men udviklingen kommer ikke helt bag på os. Med erhvervsskolereformen skal de unge have nogle basale kompetencer i orden, før de kan starte, så det kan være, ansøgertallet er lavere, fordi de har søgt 10. klasse for at forbedre deres færdigheder«, siger Lone Folmer Berthelsen, erhvervsuddannelseschef i DI, til Politiken.
Undervisningsminister Christine Antorini (S) havde da også ønsket flere ansøgere til erhvervsuddannelserne.
- Det ville være fint. Men vi havde regnet med en mindre tilbagegang i 2015 og 2016, ikke mindst på grund af et adgangskrav, der gør, at nogle ikke kan komme ind. Så i lyset af det, så er det et godt afsæt«, siger hun til Politiken
Derimod er der stor søgning til gymnasierne. Hele 73,9 procent af de unge, der til sommer forlader 9. eller 10. klasse, håber ifølge Politiken at komme i gymnasiet. I 2014 var det 73 procent.