23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Toyota tilbagekalder seks millioner biler verden over

Toyota kalder over seks millioner biler ind til eftersyn, fordi der er kan være problemer med styretøjet.

Bilproducenten Toyota kalder nu over seks millioner tilbage. Det sker, fordi der kan være problemer med styretøj, kabler eller andre komponenter, oplyser Toyota.

Bilerne er solgt i hele verden. Og det drejer sig om 27 forskellige modeller, der kan være behæftede med fejl.

- Toyota er ikke bekendt med ulykker, skader eller andet, der er sket i relation til disse fejl, skriver bilproducenten i en pressemeddelelse ifølge nyhedsbureauet AFP.

Bilerne er produceret mellem 2004 og 2010. Og nyhedsbureauet Reuters kalder tilbagekaldelsen for en år de største i bilhistorien.

Ifølge nyhedsbureauerne omfatter tilbagekaldelsen blandt andet modellerne Hilux, Land Cruiser, RAV4, Urban Cruiser og Yaris.

I Europa er omkring 800.000 af bilerne omfattet af tilbagekaldelsen - og i Danmark cirka 15.000, primært Yaris.

/ritzau/

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|instance-web04