23948sdkhjf

Ajour med alverdens bilnyheder

MERCEDES ER VED AT gøre sig klar til endelig at vise den kommende 911-rival. De første journalister får bilen at se til september.

EN FERRARI MED diesel-motor? Ja, hvorfor ikke! For få år siden afslog Porsche alle tanker om diesel. Ikke desto mindre kører nu adskillige Porscher med netop diesel. Og tilsvarende med Maserati – "først når solen står op i vest, bygger vi en diesel-Maserati", hed det for kun får år siden – og det gør solen åbenbart nu. Så hvorfor ikke Ferrari? Aldrig – det er helt mod mærkets DNA, forsikrer talskvinde Joanne Marshall og forklarer: Porsche og Maserati baserer deres forretning på volumen, det gør vi ikke. Derfor.

AUDI ARBEJDER ANGIVELIGT på at udvikle en elektrisk turbolader. Bilspioner har set en prototype på noget, der kunne være en kommende Audi SQ7 – prototypen kører netop med en elturbo.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078