23948sdkhjf

Nye lak-heste at spille på

DET ER IKKE NOGEN hemmelighed, at mange i autolakbranchen længe har været presset. Markedet er presset, samarbejdet med forsikringsbranchen og bilværkstederne er presset, og problemer med optimering har været en hurdle for mange.

MEN DER ER LYS forude, og nogle af autolakbranchens fyrtårne viser vej. Ikke mindst ved at videregive egne ideer og projekter til efterfølgelse: Eksempelvis opstart af antirust-virksomhed sideløbende med halvtomme malerkabiner, indbudt medejerskab blandt områdets autoværksteder, øget ansvarsdeling blandt de ansatte og – ikke mindst – procesoptimering. Måske via det egenudviklede IT-system, som ejeren af en lakvirksomhed opfandt på grund af et ødelagt stempelur, som han ikke ville bekoste "spidsen af en jetjawer" på at reparere. Det er da konsekvent nytænkning, så det batter!

JO, DER ER MASSER af innovation i også autolakbranchen, som er værd at tage ad notam og eventuelt gøre efter. Eller bare bruge som inspiration. Måske det er tid at overveje en KS 2000 certificering? Lakafdelingen i Autobranchen Danmark kan i hvert fald melde om autolakerernes udfordringer i branchen. Et nyt lakteam af stærke autolak-brancheprofiler er sammensat, og det kan forhåbentlig sætte ekstra fokus på de problemer, der skal løses.

ET LÆNGE EFTERSPURGT samarbejde mellem lakbranchen, genbrugerne i DAG og BGD samt forsikringsselskaberne er nedsat for at udarbejde en ny aftale om lakering og håndtering af brugte dele. Der er behov for et sæt klare spilleregler for, hvordan man anvender brugte dele i skadesreparation i et kvalitetsmæssigt korrekt flow mellem forsikringsselskaber, genbrugere, autolakerere og værksteder. Sådan et samarbejde kan i høj grad bedre dialogen om et af de ankepunkter til problemer, som også autolakererne har måttet sloges med i årevis. Vi siger held og lotto til alle de nye lak-heste på banen.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.095