Mere plads i Tarm
Centrallageret for Vestjysk Autodele har længe været for lille. Nu er der bygget 900 kvadratmeter til, og det blev fejret med en forårsmesse.
Et let valg
Medindehaver af Vestjysk Autodele, Jørgen B. Nielsen, har længe vidst, at centrallageret har været for lille, og da man besluttede sig for at bygge ud, faldt valget naturligt på Tarm. - Tarm ligger centralt for i forhold til de andre afdelinger i Esbjerg, Varde og Ringkøbing, men ikke mindst fordi, at vi her havde jorden til at bygge på, og dermed skulle vi ikke ud at købe jord, fortæller Jørgen B. Nielsen.
Billigere priser
Udbygningen med de 900 kvadratmeter kommer ifølge Jørgen B. Nielsen til at betyde flere ting. De flere kvadratmeter giver mulighed for at købe ind i større partier og dermed også mere gunstigt indkøb. Før var man begrænset af, at indkøbene var styret af lagerets begrænsede størrelse, men det er nu en saga blot.
- Udvidelsen vil blive en fordel for både os og vore kunder, for nu får vi får muligheden for at købe større ind. Vi vil kunne få varerne til en mere favorabel pris, og måske også få det leveret fragtfrit eller til en lavere fragtpris end før. De billigere priser vil resultere i lavere priser for mekanikerne, understreger Jørgen B. Nielsen.
Stort rykind
Vestjysk Autodeles kunder var kommet fra et meget stort opland, og de kom talstærkt. For at ingen skulle gå sultne eller tørstige derfra, var der en pølsebod og et sted hvor man kunne få stillet tørsten. Hvor mange gæster der kom, var der ikke et nøjagtigt tal på, men de to damer i pølsevognen langede mere end 5-600 hotdogs og pølser over disken.
Mange udstillere
I nærheden af tredive udstillere havde valgt at lægge vejen forbi. Hver blev de seneste nyheder vist frem, og der var et bredt udvalg i alt fra reparation af stenslag, svejsning, sikkerhedssko, opretteværktøj og meget andet.