23948sdkhjf

Det bedste af alt i ny Golf Sportsvan

Volkswagen bygger en bil, der skal have det bedste fra flere verdener: Køredynamik som en hatchback, rummelighed og fleksibilitet som en MPV.
Til juni udvider Volkswagen sin Golf-familie med en ny model med navnet Sportsvan, en bil, der glider ind og afløser Golf Plus. Idéen med Sportsvan er at kombinere hatchbackens mere dynamiske design og køreegenskaber med MPV’ens fleksibilitet og høje siddeposition.

Dette med den gode plads tager Volkswagen absolut alvorligt – således er den nye bils totallængde større, den har også større akselafstand. Sportsvan er 424 centimeter lang, hvilket er hele 13,4 centimeter længere end Golf hatch, akselafstanden er 10,7 centimeter større. 10 centimeter mere mellem akslerne – det må virkelig kunne mærkes især på bagsædet. VW satser derfor for alvor på familier med teenagere.

Men den nye Golf-variant satser ikke bare på plads til lange teenager-ben – der er også god plads i bagagerummet, der, med alle sæder klappet op, rummer 498 liter. Rummet kan udvides til 585 liter, hvis det længdeforskydelige bagsæde skubbes helt frem, og hvis bagsædet lægges ned, er der et 1512 liter stort lastrum til rådighed. Bagagerummet er desuden udstyret med dobbeltbund.

Sportsvan kommer med tre benzinmotorer, henholdsvis en 1,2 TSI med 110 hestekræfter og to 1,4 TSI-motorer med 125 og 150 heste. På dieselsiden er der en 1,6 TDI med en effekt på 110 heste. Stærkeste dieselmodel er en 2,0 TDI med 150 hestekræfter. Senere på året kommer en BlueMotion-version med et forbrug svarende til 27 kilometer per liter.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.079