Bilsport med yderligheder på Ring Djursland
Der er både drifting og langdistanceløb på programmet ved årets Augustløb.
Drifting-sporten breder sig for tiden som ringe i vandet. Fra flyvepladser og parkeringspladser er sporten i denne sæson kommet til landets permanente racerbaner, hvor Ring Djursland ikke kun lægger asfalt, men i særdeleshed også sving til den fjerde af årets seks afdelinger i Dansk Drifting Serie.
Drifting er bilsportens svar på kunstskøjteløb, hvor det ikke er sekunder og tiendedele, der er afgørende, men i stedet driftvinkel og røgmængder, som udløser point. Jimmi Hansen, Skævinge, er køreren, som fører tabellen an, når deltagerne i Dansk Drifting Serie kommer til Ring Djursland, men hans føring i serien er under hårdt pres. Folk som Kenn Egtved, Haderslev, Martin Lemvig, Farsø, og Henrik Lind, Skanderborg, presser ham i tabellen, men den største trussel vil Erik W. Pedersen, Vejle, sikkert levere. Da Dansk Drifting Serie tog sin begyndelse i foråret, blev han ramt af tekniske problemer med sin Chevrolet Corvette, som dog siden har spillet som et urværk og vundet de to seneste runder af Dansk Drifting Serie.
Også DEC-opgør
Mens deltagerne i Dansk Drifting Serie kører såvel deres Top 16-konkurrence som deres finale søndag på Ring Djursland, skal deltagerne i Danish Endurance Championship afgøre deres opgør om lørdagen.
Det er årets tredje af i alt fem afdelinger i mesterskabet, som køres, og i alle fire divisioner er intet afgjort på forhånd. Men Augustløbet kan give en pejling af, hvor titlerne vil havne henne.
I den hurtigste division har Mads Rasmussen/Casper Spanner, Hjørring/København, lagt sig i front med sejre i årets to første løb, men de får det noget sværere på Ring Djursland. Den tidligere ChampCar-kører Ronnie Bremer, København, har nemlig meldt sin ankomst med en nyindkøbt Ferrari, og hvis man kender ham ret, så vil han gøre alt for at tage sejren i løbet.
Men langdistanceløb handler ikke kun om hurtighed, men også om udholdenhed, og her vil mange af de andre hold i feltet også være stærke. Jacob Kristensen/Jan Engelbrecht, Selling/Virum, fører således deres division og er meget opsatte på at generobre den distancepokal, som de vandt sidste år.