23948sdkhjf

Voldsom præmie-stigning hos Tryg

Værkstedsindehaver Svend Andersen føler sig godt og grundigt snydt af forsikringsselskabet Tryg efter en præmiestigning på hele 154 procent.
- Den dummeste handling, jeg har begået de senste 40 år. Sådan betegner Svend Andersen den underskrift, han i februar 2011 satte på en forsikringsaftale med Tryg. Aftalen var en forsikring af hans prøveplader og en rendegraver, han bruger til at ryde sne med omkring sit autoværksted, Autogråden Vrensted, ved Løkken i Nordvestjylland. Nok var Svend Andersen, som han selv udtrykker det, "trygt" forsikret de første to år, men da den årlige regning kom i 2013, var prisen en helt anden end forventet.

- De sidste 40 år har jeg ikke haft nogen anmeldte skader på de to forsikringer. Så da de steg med henholdvis 102 og 154 procent, protesterede jeg selvfølgelig både voldsomt og vedholdende, siger Svend Andersen.

Protesterne udmundede den 3. juli i, at han sendte et længere brev til Tryg, hvori han i et stærkt sprogbrug gjorde opmærksom på den behandling, han betegner som uacceptabel og unødvendig. Brevet blev også sendte til Skat, Politiet og Motor-magasinet.

Alternativ betalingsmetode

Da Svend Andersen i 2011 indgik aftalen med en af Trygs forsikringsmæglere, var der nemlig tale om en 5-årig aftale, hvor prisstigningerne kunne være op til seks procent årligt. Så i stedet for at betale den øgede forsikringspræmie valgte Svend Andersen at sende to checks i hvert sit brev på de oprindeligt aftalte beløb, som han begge vedlagde et brev, der forklarede hensigten med metoden.

Tryg valgte dog at lægge beløbet på de to checks sammen, hvilket betød at forsikringen på rendegraveren blev opsagt, og det samlede beløb gav Svend Andersen ni måneder og 21 dages forsikring på hans prøveplader efter den forhøjede takst.

- Jeg havde nok holdt min mund, hvis jeg havde været ung og ny i branchen. Men jeg har netop haft 47 års jubilæum, og vil gerne blive 15 år mere i branchen. Og det skal Trygs behandling ikke ændre på, siger Svend Andersen og forsætter:

- Jeg synes, at mine kolleger i branchen skal oplyses om Trygs politik, behandlingsmetoder og priser, siger han.

Den erfarne Volvo-mekaniker fortæller, at han efter sin alternative betalingsmetode er blevet mødt med varsling om inkasso, og at politiet er blevet anmodet om at inddrage hans prøveplader, selv om de er forsikret frem til 21. december i år.

Tryg afviser beskyldninger

Svend Andersen fortæller, at Tryg har bekræftet modtagelsen af hans brev, men ikke svaret, hvilket han ellers havde forventet.

Kommunikationsdirektør hos forsikringsselskabet, Troels Rasmussen, fortæller til Motor-magasinet, at den høje prisstigning er helt i tråd med aftalens vilkår.

- Jeg har undersøgt sagen. Vi kan ikke af nogen papirer se, at der er indgået nogen længerevarende aftaler. Men selv om det skulle have været tilfældet, er vi berettiget til at hæve prisen, hvis vi mener, risikoen er større end det, den aktuelle pris afspejler. Til gengæld er kunden berettiget til at opsige sin forsikring og finde et andet selskab, hvis han mener, han kan få et bedre tilbud et andet sted, siger Troels Rasmussen.

I Vrensted har Svend Andersen valgt at følge Troels Rasmussens råd og flytte sine forsikringer til en billigere aftale hos Topdanmark.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.062