23948sdkhjf

Trådløs opdatering vinder frem

Der er store fordele for bilfabrikanter og bilkøbere, men næppe for værkstederne, i luftbåren software.
Mellem 60 og 70 procent af alle hjemkaldelser på de større bilmarkeder såsom USA og Europa skyldes problemer med bilernes software, ifølge analysefirmaet Frost&Sullivan. Volumen modeller har mindst 20 millioner linjer software-koder, og i premium biler op til 100 millioner linjer. Med en gennemsnitspris på cirka 50 kroner per linje, er disse elektroniske systemet langt fra billige for bilfabrikanterne at udvikle og vedligeholde. Derfor vil hjemkaldelser på grund af computerproblemer ikke kun efterlade et dårligt indtryk hos bilisterne, men også et multi-miliard tab hos bilfabrikkerne.

En analyse fra Frost&Sullivan anslår, at værdien af software i bilerne stiger så meget som 50 procent i løbet af de næste syv år indtil 2020. Derfor er bilproducenterne meget ivrige for at begynde at opdatere og vedligeholde bilerne via trådløs teknologi, såkalt OTA. Denne teknologi giver også mulighed for at tilbyde kunderne nye features og funktionaliteter i bilerne uden fysisk kontakt med et værksted.

Audi begyndte for nylig at levere features såsom parkering og brændstofpriser via OTA i sin Audi Connect-løsning, mens General Motors har tilbudt OTA opdatering til bluetooth ved at bruge sin OnStar opkoblingsplatform. Både Tesla og Chrysler leverer firmware gennem 3G-dataoverførsel mellem bilen og en wifi-router. Andre bilfabrikanter, der benytter denne teknologi, er Toyota, Mercedes-Benz og BMW.

Kæmpe omvæltning

OTA er dermed en spiller i markedet, der kan skabe dramatiske omvæltninger i ønsket om at forbedre køretøjer og give større kundetilfredshed for færre omkostninger.

- Med forbundne biler på vejene er online dataoverførsel ikke længere begrænset til infotainment, siger Frost&Sullivan Automotives analytiker Krishna Jayaraman.

Firmaerne Redbend og Vector annoncerede for nylig deres OTA-løsninger, der kan opdatere motorstyringens flashdrive. En anden løsning er Symphony Telecas Insight-system, der er en omkostningseffektiv styring af softwareservice på køretøjer via diagnostik- og infotainment-platformen.

Udfordrer sikkerheden

Disse nye muligheder giver imidlertid udfordringer hvad angår sikkerhed. Software-udviklere må sikre sig, at deres fjernbetjening er krytperet for at udelukke uautoriseret adgang til bilsystemerne. De må også opstille en effektiv distributionskanal for den del af bilparken, der endnu ikke har forbindelses-moduler, samt for biler der kan forbindes via smartphones. Og så er der naturligvis udfordringer, hvis opdateringer foregår under bilernes kørsel, og noget går galt.

Indtil disse opgaver er løst, må bilejere fortsat benytte USB-dreven opdatering eller køre bilen på værksted.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.086