23948sdkhjf

Let adgang til alle reservedelskataloger

Værkstederne kan øge effektiviteten, da Diginors kunde- og reservedelssystem nu integreres på autobutler.dk.
Værkstedsportalen autobutler.dk, som skaffer værkstedsarbejde og nye kunder til cirka 825 værksteder og brancheleverandører, vil 1. juli give de tilmeldte værksteder adgang til Diginors kunde- og reservedelssystem. Det betyder, at autobutler-værkstederne kun behøver at håndtere tilbudsgivning, kundehåndtering og reservedelskøb fra ét modul, nemlig autobutlers smarte "cockpitagtige" dashboard, der havde premiere lige efter nytår.

- Vi er meget glade for, at netop Diginor vil være med til at gøre autobutler.dk til et endnu bedre produkt for vores værkstedsmedlemmer. Med samarbejdet, og dermed koblingen til samtlige reservedelskataloger, som blandt andet tæller Mekonomen, Au2parts og FTZ, kan vi nu reducere den tid, mekanikeren bruger på at arbejde i det ene system og efterfølgende det andet, når tilbuddet skal udregnes og sendes, siger partner og medstifter af autobutler.dk, adm. direktør Christian Legêne.

Hurtig tilbudsgivning

Kundesystemet Diginor gør det hele muligt. Hvis et værksted i dag anvender Diginor, vil værkføreren via autobutler.dk-systemet få en knap, som sender både information om bilen og selve opgavebeskrivelsen direkte over i Diginor-systemet. Herefter kan værkstedet hurtigt og effektivt udregne det aktuelle tilbud med afsæt i de reservedelskataloger, der er adgang til, og let returnere et udspecificeret tilbud til autobutlers dashboard igen.

- Det har længe været vores plan at styrke vores budsystem, således at tidsforbruget på selve tilbudsgivningen kan reduceres. Diginor har en betragtelig andel af værkstederne som kunder i Danmark, ligesom en stor andel af vores værkstedsmedlemmer er tilfredse kunder hos dem i forvejen, så synergien ved at give værkstederne på autobutler.dk adgang til reservedelskatalogerne via Diginor er en helt naturlig udvikling til fordel for værkstederne, tilføjer Christian Legêne.

Fuld integration

Også Diginor ønsker at gøre dagligdagen så let som mulig for det enkelte værksted.

- Derfor ser vi frem til at kunne integrere med autobutler.dk, som en stor del af vores kunder allerede i dag anvender. Med Diginor Kundestyring kan der integreres med kendte regnskabssystemer som E-Conomic, Microsoft C5, SummaSumarum med flere, siger partner Rolf Mandrup, Diginor.

Han tilføjer, at tekniske data systemer som Autodata, Autofrontal, Tolerance og Haynes Pro kan integreres. Diginor Kundestyring kan samlet set tilbyde fuld integration til alle grossister i Danmark.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.063