23948sdkhjf

Provokationer, politik og design

Underholdende årsdag i Bilbranchen, som havde besøg af både skattemninister, Henrik Fisker og et par provokatører.
Der var rekord-besøg, da Bilbranchen under DI i tirsdags den 28. maj havde inviteret til årsdag i det helt nye og flotte Industriens Hus på Rådhuspladsen i København, hvortil Bilbranchen netop er rykket tilbage efter nogle års eksil på Amager.

Ikke kun huset var imponerende - også talerrækken var interessant:

Direktør i Dansk Design Center, Nille Juul-Sørensen, "fra den anden side af vejen", lagde provokerende ud og mente, at branchen bliver nødt til at "gentænke den måde I sælger biler på, den måde I yder service på og den måde I er".

- I kender jo ikke jeres kunder, sagde han og pegede på strategiske designere som en del af løsningen.

Også livsstilsekspert og reklamemand Christian Grau var god for provokerende udsagn om udvalgte bilmærker.

- Enhver bil fortæller en lille historie om ejeren, sagde han og fastslog, at biler ikke er et problem, men en løsning.

- Bilen er en guddommelig, genial løsning, påpegede Grau.

Omlægning i denne valgperiode

I den mere serisøe del af programmet skitserede DI-direktør Tine Roed Bilbranchens argumenter for den fortsatte kamp imod den værdibaserede registreringsafgift, som store dele af branchen har kæmpet indædt imod i årevis.

Og midt i dette indlæg dukkede skatteminister Holger K. Nielsen (SF) belejligt op for at redegøre for ministerens syn på dette og på bilbranchen.

Om den længe bebudede og ventede omlægning af registreringsafgifterne kunne han ikke sige så meget konkret:

- Vi er i den helt indledende analysefase, hvor vi nøje overvejer en teknisk baseret afgift og hvordan vi tager hensyn til det værditab, som vil opstå for nogle biler ved en omlægning. Vi er på rette vej, men skal op i gear. Vi har haft gode møder med blandt andre Bilbranchen, og der bliver lyttet til jer. Men jeg kan ikke afsløre, hvad vi kommer med eller hvornår, sagde ministeren.

- Alle anbefaler en overgangsordning, og det overvejer vi meget serisøt. Det er en vanskelig øvelse og et følsomt område på grund af de store prisændringer, der kan opstå blandt både nye og brugte biler, tilføjede han.

Mere præcis blev ministeren dog, da han fra salen blev spurgt: Kommer omlægningen inden for denne valgperiode:

- Ja.

Om prioriteringen i ministeriet af en omlægning kunne han kun sige:

- Den er høj som andre sager.

På et spørgsmål fra CAD-formand Henrik Pedersen om den ændrede totalskadegrænse i kun to år, hvor det tager fire år at uddanne en pladesmed, svarede han:

- Vi kunne kun finde økonomi til to år, men jeg vil da ikke udelukke, at vi siden kan forlænge ordningen, hvis vi kan finde pengene.

Design by Fisker

Bildesigner Henrik Fisker rundede dagen af med et spændende indlæg om sin karriere i bilindustrien fra at arbejde med at designe BMW og Aston Martin til skabelsen af ameriskanske Fisker Automotive, grundlagt i 2007, men som pt halter afsted, blandt andet efter batterileverandørens nedtur.

- Forhåbentlig kommer det snart til at gå bedre, selv om det er svært, sagde Henrik Fisker på rullende dansk-amerikansk og oplyste, at han pt stadig kører i en Fisker Karma, men laver andre design-opgaver, blandt andet et nyt ur, som snart lanceres.

- Jeg tegner dog også på en ny bil, men mere kan jeg ikke sige, fortalte Henrik Fisker, som tror fuldt og fast på plug-in hybridbilerne.

- Det bliver det helt store - disse biler kommer til at vokse mest, vurderede han.

- Og så tror jeg på, at de næste fem år bliver mere spændende inden for bildesign i forhold til de sidste 25 år. Fremtiden i bilbranchen peger mod nye forbruger-tendenser, blandt andet miljøvenlighed, ny teknologi, nye vækstmarkeder som Kina og Indien samt udbredt brug af design som differentiering, tilføjede han.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.247