DM rally i nye hænder
Styregruppen "DASU Rally Danmark" blev oprettet den 12. maj på et møde mellem DASU Rallyudvalg, øvrige repræsentanter for DASU samt de af DASU's klubber, der skal arrangere DM rally i 2013 og 2014.
Arbejdet er begyndt: En ny hjemmeside er i luften, rallyshow bevares, og det samme gør det meget høje markedsføringsniveau. Styregruppen satser på en klar forøgelse af deltagerantallet gennem graduering af startgebyret i forhold til deltagernes placering på seedningslisten. Det gør det attraktivt for minirallykørere at deltage i DM-serien.
Oprettelsen af styregruppen er en direkte konsekvens af DRC's opsigelse af promotorkontrakten omkring DM rally.
Det er styregruppens forventning, at alle DASU's klubber deltager og støtter op om arbejdet, oplyser Martin Nielsen, formand for DASU Rally Danmark, på styregruppens vegne i en pressemeddelelse.