● Toyota må tilbagekalde 250.000 hybridbiler verden over, herunder Prius og Lexus HS 250h, for at ordne et bremseproblem.
● General Motors indbygger nu fjernstyring af start eller oplåsning af biler via en Onstar-app på smartphones eller tablets på sine 2014-bilmodeller.
● Elbilproducenten Tesla vil i 2016 lancere en mindre elbil til halv pris i forhold til den store Tesla S. Bilen får en rækkevidde på over 300 kilometer.
● General Motors overvejer at flytte en stor del af den nuværende produktion af Opel Mokka fra Sydkorea til Spanien, samt at bygge næste generation Chevrolet Cruze fra 2014 på sin Opel-fabrik, skriver tysk presse.
● Spanske CIE Automotive vil købe en aktiemajoritet i en komponent-del af Indiens Mahindra Group koncern for omkring 640 millioner kroner for at få adgang til nye markeder og leverandør-netværk.
● En amerikansk domstol har afvist den hollandske sportsvognsfabrikant Spykers krav om 16,5 milliarder kroner i erstatning fra General Motors omkring konkursen af Saab, da GM ikke ville lade sin teknologi indgå i et Saab-salg til kinesiske bydere.
● BMW melder om at have 100.000 reservationer fra folk rundt om i verden, der ønsker at teste den tyske bilproducents første elbil, i3.
● Investorer har udvalgt Volkswagen Group og BMW som vinderne på det europæiske automotive marked, der er nedadgående.
● Volkswagen vil hjemkalde næsten 26.000 biler i Australien for at udbedre problemer med DSG dobbeltkoblingen.
● Den amerikanske elbil-producent Coda Automotive har vundet en korruptiondomstols accept til at sælge sine aktiver for 140 millioner kroner til en gruppe lånere anført af Fortress Investment Group.
● Den franske leverandør Faurecia arbejder på globale kontrakter med kunder som Ford Motor Co. for at fjerne sig fra at være afhængig af de recessions-ramte Europa.
● BMW Groups luftaffjedring og stabilitets-system ligger i den nye Range Rover.