23948sdkhjf

Tilpasser sig det danske elbilmarked

Better Place intensiverer nu samarbejdet med forskellige partnere landet over og er klar med nye produkter og løsninger til alle typer elbiler som Renault Zoe, Tesla S, Nissan Leaf og de elbiler, som BMW og VW snart lancerer. Med den opdaterede strategi opruster Better Place sit salgs- og informationsarbejde især omkring Århus, Odense og København, hvor interessen for elbiler i øjeblikket er størst.
- De seneste to år har danskerne fået et langt større kendskab til elbilen, netværket står færdigt, mange har prøvet en elbil, og mange myter er punkteret. Vi må dog erkende, at bilmodeller med udskifteligt batteri lader vente på sig, selv om vi fortsat ser det som den eneste reelle løsning på rækkeviddeudfordringen. Derfor har vi i den senere tid styrket vores tilbud til ejere af elbiler med faste batterier. Der skal ikke være den elbil i Danmark, som Better Place ikke servicerer, ,lover adm. direktør i Better Place, Johnny Hansen.

Better Place fokuserer i dag lige så meget på opladning til elbiler med faste batterier som på batteriskifte. Det være sig hjemmeladning og hurtigladning, i byerne og på Better Places elbilcentre.

Lukker center i Hellerup

Better Place tilpasser både sin strategi efter de elbiler, der er på markedet, men også efter hvor kunderne bor. Det er især omkring landets største byer, at salgsindsatsen nu koncentreres, oplyser en pressemeddelelse.

I de seneste to år har Better Place formidlet sin løsning og viden om elbiler i Better Place Center i Hellerup, hvilket har ført til en kendskabsgrad til Better Place i Storkøbenhavn på over 70 procent. Tiden er nu moden til at rykke bredere ud geografisk, derfor lukker Better Place Center ved udgangen af april efter to år med flere end 20.000 besøgende.

- Centeret blev skabt til oplysning og historiefortælling om elbilen og Better Place på et tidspunkt, hvor informationsbehovet var enormt. Bilerne er nu godt på vej ind i markedet, og tiden er kommet til, at vi bruger vores ressourcer dér, hvor vi kan møde kunderne og flest danskere får gavn af det – nemlig ude hos bilforhandlerne, siger Johnny Hansen.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.141