23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Hertz med hybrid-biler

Hertz mener, at hybrid-biler er et rigtig godt bud på en miljøvenlig bil, da kombinationen af el og brændstof er et godt og brugbart alternativ.

Hybrid-biler giver føreren det bedste fra el-bilen med en lavere CO2-udledning og den rækkevidde, man kender fra traditionelle biler, mener Hertz, der har anskaffet sig helt nye Toyota Auris Hybrid Stationcars - som man nu kan møde i gadebilledet. De kan lejes fra Hertz’ kontor i København City lige over for Vesterport Station.





Som en del af hybrid-kampagnen vil der være Hertz logoer på bilerne, og derfor tilbydes de til en særlig fordelagtig pris: 350 kroner for et døgn inklusiv 100 kilometers kørsel.





En Toyota Auris Hybrid har en brændstoføkonomi på op til 27 km/l og udleder helt ned til 85 g/km CO2. Den er derfor interessant for både den økonomiske og den miljøbevidste person, påpeger flådechef Søren Aaen.





Desuden har bilen automatgear, der sørger for maksimalt udbytte af kombinationen af el- og benzindrift.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.128