23948sdkhjf
Annonce

Lovligt streetrace i Tune

PR streetrace den 14. september på FDM Sjællandsringen i Tune ved Roskilde.
- Vi er gruppe erfarne racerkørere, der har nedsat en arbejdsgruppe med det formål at få en permanent streetrace bane i København eller omegn. Efter at der har været en alvorlig ulykke i Glostrup ved København, hvor en bil kørte flere tilskuere ned, har vi besluttet at lavet et PR streetrace på Sjællandsringen i Tune den 14. september for at vise kommunerne, at der er et stort behov for steder, hvor de unge kan få lov til at lege under forhold med regler og sikkerhed, som vi erfarne motorsportskørere kan tilbyde dem, siger Søren Madsen fra dragracing.dk.

- DASU og klubberne under er forsikret og kan tilbyde de unge det, de vil have, men vi mangler steder at køre. Det kræver ikke meget plads og kan laves for små penge, tilføjer han.

- Efter flere år med alvorlige ulykker, hvor unge er involveret, hvilket koster samfundet en masse penge, er det på tide at vi få et fast anlæg i København eller omegn, og begynder at hjælpe disse unge mennesker til at blive gode bilister i stedet for at blive ved med at straffe dem hårde og hårdere, mener Søren Madsen.

I Holeby ved Rødby har man i flere år kørt gaderace med politiets tilladelse på lufthavnens område. Endvidere har man i Malmø med stor succes bygget en rigtig racerbane, hvor de unge får lov til at brænde deres energi af.

- Ved at få samlet de unge på disse steder har man kunnet flytte politifolk til vigtigere opgaver i byen. Der bliver nu slået hårdt ned på ulovligt gaderace i Malmø, men den nye bane har flyttet stort set al ulovlig kørsel ud på denne. Københavns Kommune har haft Malmøs baneprojekt i kikkerten, men da sagen dengang gik i stå, vil vi nu genoptage arbejdet med andre kommuner, siger han.

En sådan bane vil udover lovligt "gaderace" også kunne bruges til flere aktiviteter, blandt andet køreteknisk anlæg, gokart bane, motorlære til utilpassede unge, biltræf og biludstillinger, eventuelt i samarbejde med andre motorsportsklubber, som skal være med til at stå for den daglige drift og økonomi.

- Vi kan tilbyde kommunerne en færdig pakke med drift og finansiering, vi mangler blot et område til vores rådighed, siger Søren Madsen.
Kommenter artiklen
Annonce
Annonce
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

    Nyhedsbreve

    Send til en kollega

    0.111