23948sdkhjf

Dækrazzia starter i næste uge

Nu vil bilisterne igen få tjekket dæk af politiet og Rådet for Større Dæksikkerhed, og det hele starter i Nordsjælland tirsdag den 3. september.
I dagene 3.-4.september og 10.-11. september vil bilisterne forskellige steder på Sjælland og i Jylland opleve, at blive standset af politiet for at få tjekket bilens dæk. Det sker som led i det årlige tilbagevendende initiativ, Dækrazzia, i samarbejde med Rådet for Større Dæksikkerhed.

- Under Dækrazzia udfører politiet først en ordinær kontrol af kørekort, promille og køretøjets tilstand. Når det er klaret, tilbyder vi så bilisten at få foretaget en udvidet dækkontrol, og den er helt frivillig, siger Volker Nitz, direktør hos Rådet for Større Dæksikkerhed.

Dækkendskab er vigtigt

Volker Nitz betoner, at den frivillige del af Dækrazzia har til formål at give bilisterne større forståelse for, hvor vigtigt det er at køre med gode dæk.

- Vores Dækrazzia kampagner i september sidste år viste med al tydelighed, at der er behov for meget mere opmærksomhed og viden om bilens dæk hos bilisterne. Alt for få foretager regelmæssig kontrol af dæktryk og dæktilstand. Vi kontrollerede i alt 1.613 biler og af dem havde 64 procent af bilisterne ikke kontrolleret dæktryk i lang tid. Desuden vidste 86 procent af bilisterne ikke, at de kørte rundt med slidte dæk på bilen. Begge dele kan give fatale følger, siger Volker Nitz.

Dækrazzia er et samarbejde mellem politiet, Rådet for Større Dæksikkerhed, FDM og Teknologisk Institut, og planen er, at omkring 2.000 bilister hvert år skal have tjekket deres dæk.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.081